DO DEVELOPING FINANCIAL SERVICES AFFECT CORRUPTION?

The study examines the relationship between the perception of corruption and financial inclusion, that is, the prevalence and use of modern financial services. The authors use Transparency International’s corruption index and the World Bank’s Global Findex database of financial inclusion. Based on the time series data of Hungary and Mexico between 2009-2022, statistical methods are used to examine the evolution of performance. First, they compare data by geographic region. The countries are then classified into clusters, and then the results of Mexico and Hungary are analysed. Based on the results, the authors did not find a direct correlation between the financial culture and the reduced perception of the severity of the corruption problem in the examined period.
2023. SPECIAL ISSUE 2 47-50
DOI: 10.24387/CI.2023.SPECIAL ISSUE 2.8

KORRUPCIÓÉRZÉKELÉS ÉS PÉNZÜGYI FEJLETTSÉG KAPCSOLATA MAGYARORSZÁGON ÉS MEXIKÓBAN

Jelen kutatás célja a korrupció és a pénzügyi bevonódás közötti kapcsolat vizsgálata Magyarországon és Mexikóban. A korrupció szinte egyidős az emberiség történetével, máig jelen van a mindennapokban. A világ országainak korrupciós viszonyairól számos forrás áll rendelkezésre. Ezek közül az egyik legismertebbet, a Transparency International Corruption Perceptions Indexét használják a szerzők a jelen tanulmányban. Magyarország és Mexikó 2009-2022 közötti idősor adatai alapján nyújtott teljesítményének alakulását vizsgálják a szerzők statisztikai módszerekkel. Ugyancsak vizsgálják a pénzügyi bevonódásban nyújtott teljesítményt mindkét országban a World Bank Global Findex Raport adatainak használatával. E két mutató felhasználásával a szerzők arra keresik a választ, hogy a korrupció és a pénzügyi műveltség közötti kimutatható-e összefüggés. A vizsgált időszakban a pénzügyi kultúra területén nyújtott magyar teljesítmény csökkent, a korrupció érzékelése szintén csökkent. Ez arra utal, hogy a két mutató között lehet összefüggés, amit szakirodalmi adatok is alátámasztanak. Jelen kutatás egy pilot-vizsgálat volt, célja egy nemzetközi vizsgálat megalapozása volt.
XI. ÉVF. 2023. 4. SZÁM 18-22
DOI: 10.24387/CI.2023.4.4

Theories and methodological approaches in human controlling

Our study highlight in which functional fields works better the intellectual capital which methods help us to compare and make difference between these fields. Understanding and developing the channels through which human capital components influence market outcomes is therefore crucial. In our study, we highlight which functional areas of intellectual capital are most detectable and which methods are most appropriate for measuring these factors.
X. ÉVF. 2022. Különszám 38-43
DOI: 10.24387/CI.2022.SI.7

A gyakorlat szerepe a pénzügyi attitűd alakulásában egyetemi hallgatók között

Tanulmányunkban azt kutatjuk, hogy összefügg-e a gazdasági szakos egyetemi hallgatók pénzügyi attitűdje a hallgató munkatapasztalatával és hogy hogyan változik ez az összefüggés gazdasági válsághelyzetben. A csak egyetemistákon kívül az egyetem mellett dolgozó hallgatók két csoportját vizsgáljuk: az egyetem mellett fizikai munkát végző és egyetem mellett szellemi munkát végző hallgatók csoportját. Alapproblémánk mellett egyben arra is kíváncsi voltunk, hogy a magánéleti elégedettség javítja-e a pénzügyi attitűdöt, illetve milyen mértékben védi meg egy gazdasági krízis esetén.
CONTROLLER INFO IX. ÉVF. 2021. 4. SZÁM 49-52
DOI: 10.24387/CI.2021.4.9

Készpénzmentes fizetési megoldások használatának változása gazdasági szakos egyetemi hallgatók között gazdasági válsághelyzet hatására

Cikkünkben magyar, osztrák és szlovák egyetemek gazdasági képzéseire járó hallgatók pénzügyi szokásait vizsgáljuk. Ez a munka egy komplex kutatás egyetlen részterületére fókuszál, a pénzügyek modern kezelésére. Modern alatt a készpénzmentes szolgáltatások használatát értjük. Ezt a használatot jelen tanulmány a használat mértéke (elköltött összeg) valamint az igénybevétel gyakorisága alapján elemzi. Módszerünk kérdőíves vizsgálat volt, két lekérdezést végeztünk ugyanazzal a kérdéssorral. Az első lekérdezés még a COVID-19 pandémia előtt, 2019-ben történt, a másik a járvány első hullámát követő nyitás időszakában, 2020 őszén. Eredményeink egyrészt azt mutatják, hogy egy váratlan gazdasági krízishelyzet gyors válaszlépések és hosszútávú megoldások kidolgozását is katalizálja, jelentős gyorsulást okozva a modern pénzügyi szolgáltatások fejlődési ütemében. Felhívják a figyelmet arra is, hogy a pénzügyi ismeretek megfelelő szintje nélkül a modern megoldások megfelelő használata egyre kevésbé lehetséges. E tények pedig alapvetőek a kompetencia-alapú oktatás jövőbeli irányainak kialakításában.
IX. ÉVF. 2021. 2. SZÁM 63-66
DOI: 10.24387/CI.2021.2.11

Takarékszövetkezeti integráció hatása az önkormányzati számlavezetésre

A tanulmány kérdõíves felmérés keretében vizsgálja meg a Takarékszövetkezetek integrációjának hatását az önkormányzatok számlavezetésére. A kutatás során a bankváltás és a banknál maradásra hatást
gyakorló tényezõket értékeltük, és fogalmaztunk meg javaslatokat a banki marketing ezen üzletágának fejlesztése érdekében.

CONTROLLER INFO VIII. ÉVF. 2020. 2. SZÁM 22-27.

DOI: 10.24387/CI.2020.2.4

Startup lehetőségek az új nyugdíjbiztosítás területén, figyelembe véve a 2007-2012 év között befektetési egységekhez kötött életbiztosítási állomány változásait

A 2008-ban kirobbanó és napjaink gazdasági döntéseit alakító gazdasági világválság súlyos következményei a gazdasági élet számos területén érezteti hatását. Természetesen a biztosítási társaságokat is utolérte a változás, amely főként a lakosság körében egyre jobban terjedő … tovább »

A kockázatkezelés controlling vetületei

A vállalatok versenyképességének kulcskérdése a vállalkozásokhoz folyamatosan és rugalmasan alkalmazkodó, a piaci környezetre érzékenyen reagáló stratégia és működés. A gazdasági társaságok gazdálkodási és pénzügyi tevékenységének meghatározó tényezője a kockázat. Az elmúlt években a nagyvállalati szektorban … tovább »

Az önkormányzati vagyongazdálkodás stratégiai szemléletének fokozására balanced scorecard alkalmazásával

A tanulmány célja, hogy az önkormányzatok számára a stratégiai gondolkodás erősítésével, a célok és finanszírozási források biztosításával a vagyon megőrzése, a lakosság és igénybe vevő gazdasági szereplők elégedettsége, a szervezeti működés hatékonysága fokozódjon. A tanulmány … tovább »

A vállalkozási pénzügyi teljesítmény mérésére és értékelésére felhasznált mutatók a KKV-k beszámolási rendszerébe az új számviteli törvény figyelembevételével (II.rész)

A vállalkozások gazdálkodásáról, vagyoni, pénzügyi és jövedelmi helyzetéről, azokról a gazdasági folyamatokról, eredményekről és problémákról, amelyek a vállalkozást jellemzik, pénzügyi elemzéssel megfelelő mutatószámokat képezve lehet információt szerezni. A cikk szerzői külön figyelembe vették a kkv-k … tovább »

Argumentum a magyar KKV szektor védelmi vonala fejlesztésének szükségessége, a független bizonyosság szektoron belüli relevanciája mellett

Kutatásunk alapján jellemezzük a KKV-k védelmi vonalának egyes elemeit, majd javaslatokkal élünk a belsõ ellenõr bevonására e kisebb szervezetekben. Controller Info 2019. VII.évf.(3) szám 30-33. 10.24387/CI.2019.3.6 Bevezetés A Belsõ Ellenõrök Nemzetközi Szervezete (IIA – The … tovább »

Az intellektuális tőke értékelésére alkalmazott mérési módszerek összehasonlító elemzése

Napjainkban az igazán versenyképes vállalatok átlépik a piac adta lehetőségeket- méreteiktől függetlenül- multi vagy transznacionálissá válnak- és kiszélesítik a versenyt az egész világpiacra, netán új piacokat is teremtenek. Azt gondolhatnánk, hogy a vállalati sikeresség leginkább … tovább »

A működési, pénzügyi, és stratégiai kockázatok feltérképezése, mérése és a kockázatjelentések tartalmi összefüggései

A kockázatkezelés egymástól elkülöníthetô, de folyamatba szervezett lépésekbôl áll. A folyamatba szervezés és a rendszeres, ismétlôdô végrehajtás jelenti a kockázatkezelés legnagyobb értékét. A kockázatkezelési tevékenység célja nem szükségszerûen a kockázatok számának csökkentése vagy elkerülése, hanem … tovább »

A controlling metodika alapösszefüggéseinek érvényre jutása a vállalkozások K+F+I funkcionális vezetôi számviteli irányításában

A sikeres innovációhoz az is kell, hogy annak eredményei kereslettel is párosuljanak, bevezessék, alkalmazzák azokat. Egyrészt a fejlesztésekben az eredményesség egyik legfontosabb mércéje az elôre kitûzött technológiailag, gazdaságilag vagy társadalmilag releváns kutatási cél tényleges megvalósulása. … tovább »

A munkahelyi szervezeti controlling által elvárt és a friss diplomások által fontosnak vélt kulcskompetenciák eltérésének vizsgálata

Napjainkban a fiatalok munkaerőpiaci helyzete az egyik legkutatottabb téma. Több kutatás is megállapítja, hogy a munkavállalói csoport elvárásai és képességei nem igazán találkoznak a munkáltatók elvárásaival. A szerzők a cikkükben a controlling által elvárt és … tovább »